JABOK:T326 Filozofická antropologie - Informace o předmětu
T326 Filozofická antropologie
Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologickázima 2021
- Rozsah
- 1/1. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- T326/D: Po 10:15–11:45 3, kromě Po 25. 10. až Pá 26. 11., O. Fischer
T326/K: Út 21. 9. 18:45–20:15 3, Út 9. 11. 17:00–20:15 elearning, Út 23. 11. 17:00–18:30 elearning, Út 30. 11. 17:00–20:15 3, O. Fischer - Předpoklady
- ( T123 Úvod do filozofie pro pomáhající profese )
Absolvování předmětů T123. Student musí být alespoň zapsán do předmětů T223, T230. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- CHARAKTERISTIKA KURZU Závěrečný kurz filosofické antropologie zahrnuje - výběr témat filosofické antropologie (přednáška) - vybrané filosofy ve vztahu k sociální práci (seminář s doplňující přednáškou) - vybraná témata sociální a pastorační práce - náměty na mezioborové uchopení těchto témat zejména za pomoci filosofické antropologie resp. jednoho vybraného filosofa (seminář s přednáškou a kolokvium) CÍL PŘEDMĚTU Využít obecného filosofického pohledu na člověka pro hlubší vhled do teorie a praxe sociální a pastorační práce.
- Výstupy z učení
- OBECNĚ Vysvětlí základní smysl studia antropologie a vztáhne ho k pratické výuce profesionálního pomáhání. Vyjmenuje hlavní charakteristické rysy člověka jako osoby. Propojí je se situacemi praktické práce s člověkem. Představí eticky problematické aspekty přístupů k člověku v nekritickém uplatňování zevšeobecňujících přístupů k človkěu jako jedinci. Napíše dva příklady myšlenkového postupu vybraných filosofů ke svět a člověku i a odhadem dopadu do praxe. ÚKOLY v semestru Docházka – celkem min. 50%, během seminářů 70%. 1. Prezentace a odevzdání písemného podkladu pro prezentaci. Práce bude - buď: odpovědí na zvolenou otázku na základě četby jednoho původního díla vybraného filosofa/teologa majícího vztah k antropologii, nejlépe z autorů probíraných ve výuce - nebo: představením vybraného tématu blízkého antropologii na základě četby odborné literatury s důrazem na zdůvodnění vztahu tohoto tématu k porozumění tomu co je člověk. Prezentace proběhnou ve stanovený termín výuky, v rozsahu cca 10 minut, podle písemné přípravy (písemné podklady pro četbu v rámci prezentace tématu, nebo prezentace) s dostatečným vysvětlením původního textu autora nebo odborného textu. Prezentací se myslí četba předem připraveného textu s případnou pomocí např. powerpointu. Pokud nebude možno prezentovat, student vypracuje plnohodnotnou esej (rozsah min 3 NS). 2. Odevzdání myšlenkové osnovy – rozsah 1 NS. Práce bude - souvislou osnovu přibližující uvažování nad řešením konkrétní situace z profesní praxe na základě inspirace z vlastní četby vybraného autora či tématu, vždy ve vztahu ke studiu antropologie. V osnově je třeba stručně ale výstižně představit základní myšlenku ze studia odborné literatury v oblasti filosofie (popř. teologie ve vztahu k antropologii) a vyjádřit i způsob Vašeho uvažování, jímž tato Vaše myšlenka vstupuje do Vašeho řešení konkrétního problému z profesní praxe (např. z oblasti některého z okruhů k absolutoriu). Kromě nastudovaného díla vybraného autora (primární lit.) je třeba zohlednit dva další (sekundární) zdroje (tj. relevantní literatura o autorovi, příp. o tématu). Termíny odevzdání prací do odevzdávárny v ISu si studenti zvolí: do 15.11.2021, do 30.12. 2021, do tři dní před termínem zkoušky (k nim již student nezíská před zkouškou zpětné reakce). u zkoušky 3. Absolvovat test znalostí ze základních témat ze sylabu předmětu a z vlastní četby, příp. písemnou formou vypracovat dvě otázky týkající se některého ze zadaných témat (úspěšnost min. 60%). Tři pokusy testu jsou bez ztráty termínu. 4. Obhajoba jedné z odevzdaných prací v rámci kolokvia pro skupinu studentů nebo v rámci individuální zkoušky. Ke zkoušce je třeba přinést obě odevzdané práce vytištěné a mít je připraveny k obhajobě. Důraz je kladen na srozumitelnost obhajoby a schopnost diskuse.
- Osnova
- OSNOVA Přednášky 6. 9. 2021 Úvod do tématu. Sylabus. Antropologie – zákl. otázka. Cíle předmětu, uplatnění antropologického tázání. 13. 9. 2021 Přehled autorů a témat. Příklady antropologie v umění a v praxi. Metoda antropologického uvažování: člověk jako subjekt a objekt; hermeneutika a fenomenologický přístup, zatížení jinými přístupy (ontologický, teleologický, komunitární) 20. 9. 2021 Vlastní zkušenost; zážitek světa, struktura našeho vidění světa a dopad na základní svobodu, reflexi svého já, na identitu sebe sama, na sebe-uskutečnění, role subjektivity, tělesnosti, smyslovosti, duchovnosti – identita a vztah. 27. 9. 2021 Osoba, atributy osoby: rozumnost, svoboda, vůle, mravnost, dějinnost, vztah a společenskost, sociální principy. Další pohledy na lidství, od individualistického ke komunitárnímu. Kultura, prostředí, výchova. 4. 10. 2021 Člověk jako osobnost, sebe-rozvinutí člověka; jeho celistvost, křehkost, smysl, náboženství a transcendence. Semináře 11. 10. 2021 Kierkegaard, Nietzsche. 18. 10. 2021 Husserl, Heidegger. 29. 11. 2021 Sartre, Jaspers, vybraná témata z antropologie. 6. 12. 2021 Buber, Lévinas, vybraná témata z antropologie. 13. 12. 2021 seminář Foucault, vybr. témata. Příklady uplatnění témat z antropologie v profesní praxi (např. lidská důstojnost v soc. zařízeních, téma viny v pedagogické práci, člověk jako osoba v kontextu výchovy, význam času pro přístup k člověku …) i u absolutorií. 20. 12. 2021 Závěr: Křehkost a odolnost člověka, fenomenologicky prokazatelné konstanty: Svět, Společnost a Čas. Příklady, opakování, příprava ke zkoušce.
- Literatura
- Matoušek, O. Encyklopedie sociální práce. Praha : Portál, 2013. Matoušek, O Sociální práce v praxi. Portál, 2005, a pod.jako úvod do témat sociální práce Coreth, E. Co je člověk? Praha : Zvon, 1996.
- Výukové metody
- Přednáška, seminář, prezentace studentů - diskuse, ppt.prezentace. Průběžné opakování v rámci přednášek.
- Metody hodnocení
- Hodnotí se splění docházka na předn.semináře (50 v přednáškocé, 70% v seminární části výuky) 1.odevzdání práce na vybraného filosofa/teologa 2.odevzdání práce na příklad uplatnění fil.inspirace v praxi 3. splění všeobecného testu ke zkoušce 4. obhajoba jedné z odevzdaných prací stanovené u zkoušky (bod 1 nebo 2 výše)
- Informace učitele
- Osnova - prezenční studium 2021/22 6. 9. 2021 Úvod do tématu. Sylabus. Antropologie – zákl. otázka. Cíle předmětu, uplatnění antropologického tázání. 13. 9. 2021 Přehled autorů a témat. Příklady antropologie v umění a v praxi. Metoda antropologického uvažování: člověk jako subjekt a objekt; hermeneutika a fenomenologický přístup, zatížení jinými přístupy (ontologický, teleologický, komunitární) 20. 9. 2021 Vlastní zkušenost; zážitek světa, struktura našeho vidění světa a dopad na základní svobodu, reflexi svého já, na identitu sebe sama, na sebe-uskutečnění, role subjektivity, tělesnosti, smyslovosti, duchovnosti – identita a vztah. 27. 9. 2021 Osoba, atributy osoby: rozumnost, svoboda, vůle, mravnost, dějinnost, vztah a společenskost, sociální principy. Další pohledy na lidství, od individualistického ke komunitárnímu. Kultura, prostředí, výchova. 4. 10. 2021 Člověk jako osobnost, sebe-rozvinutí člověka; jeho celistvost, křehkost, smysl, náboženství a transcendence. 11. 10. 2021 Kierkegaard, Nietzsche. 18. 10. 2021 Husserl, Heidegger. 29. 11. 2021 Sartre, Jaspers, vybraná témata z antropologie. 6. 12. 2021 Buber, Lévinas, vybraná témata z antropologie. 13. 12. 2021 seminář Foucault, vybr. témata. Příklady uplatnění témat z antropologie v profesní praxi (např. lidská důstojnost v soc. zařízeních, téma viny v pedagogické práci, člověk jako osoba v kontextu výchovy, význam času pro přístup k člověku …) i u absolutorií. 20. 12. 2021 Závěr: Křehkost a odolnost člověka, fenomenologicky prokazatelné konstanty: Svět, Společnost a Čas. Příklady, opakování, příprava ke zkoušce.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (zima 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.jabok.cz/predmet/jabok/zima2021/T326