T322 Teologická etika pro praxi

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
zima 2015
Rozsah
1/1. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
ThLic. Ing. René Milfait, Th.D. (přednášející)
Mgr. Zdenko Širka, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
Po 10:15–11:45 3, kromě Po 26. 10. až Pá 27. 11.
Předpoklady
T225 Biblistika I. && T223 Etika pro sociální práci && T227 Systematická teologie I.
Jedná se o sylabus jen pro kombinované/dálkové studium Jaboku i PSP ETF UK v Praze!!!
Témata zajišťují průřez různými oblastmi oboru Teologická etika, čímž jej na tomto stupni studia představují, a zároveň odrážejí otázky a okruhy otázek ze státních závěrečných zkoušek a absolutorií.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Anotace Cíle, úkoly, dynamická linie TE si je vědoma, že není jediným hlasem v oblasti toho, co se týká etického rozměru lidské praxe, a současně toho, že má právo na svůj příspěvek a že chce přispět k humánnímu utváření lidské praxe a že k tomu má osvědčené dlouholeté nástroje a zkušenosti. Načrtnuté zájmy reflexe znamenají dělení TE, přičemž tyto přednáškové okruhy a studijní materiály budou zahrnovat zejména témata fundamentální, individuálně-meziosobní TE a připravovat půdu pro předmět Křesťanská sociální etika a Praktická teologie. TE má svá specifická východiska, která vnáší do etických reflexí. Jejím propriem (tím, co je jedinečné, specifické, vlastní) je osoba Ježíše Krista, její příběh, určení a poslání, postoje, slova a činy, utrpení, umírání, smrt a vzkříšení, jak je zachycují základní normativní prameny TE, a sice biblická svědectví. S tím souvisí specifický pohled na komplexně zdařilý lidský život, na pojetí člověka, na odpovědi na otázky po původu a definitivním smyslu člověka a světa.
Stěžejní roli budou tedy hrát hlavní normativní texty TE, totiž biblické zprávy, příběhy, svědectví. Přednášky a studijní materiály poskytnou také možnost a příležitost se zamýšlet nad základními otázkami, jakými jsou například „oč vlastně jde, mluvíme-li o etickém rozměru lidské praxe?“, „proč být vlastně morálním?“, „jak je – je-li vůbec – možno se dorozumět a shodnout v pluralitní multikulturní společnosti a globalizujícím se světě na tom, zda a co potom je to, co lze považovat za společně objektivně bezpodmínečně platné jako dobré a zodpovědné jednání?“, „jakou roli hraje při těchto diskusích rámec právního státu?“, „jakou šanci, roli a způsobilost má TE, aby v tomto kontextu zazněla a promluvila, a to ještě tak, aby rozuměli i ti, kteří nesdílejí její východiska a zkušenosti?“, „jaký vztah má k církevním morálkám?“, „jak vlastně zachází s různými pojmy v oblasti etiky, mezi nimiž lze jmenovat etiku, morálky, mravnost, étos, moralitu, mravní kompetenci?“, „jakou metodiku používá tento obor?“, „jaké má hlavní vztažné disciplíny?“, „jakou roli v něm hraje svědomí a svoboda?“, „jaké si stanovuje hlavní úkoly?“, „jaké hlavní oblasti obsahuje?“, „jaký vliv má víra na etickou reflexi a mravní praxi?“, „jak lze počítat s argumentací pomocí Boží vůle?“, „jaké pohledy může vedle dalších oborů nabídnout pro problematiky souvislostí sociální a pastorační práce?“ Dialogický přístup odrazí i představení projektu Světový étos, pohled jiných náboženských tradic na etické otázky spojené s počátkem a koncem lidského života, ekumenický přístup. S ohledem na vyváženost etických reflexí a vzhledem k základním pramenům TE budeme probírat základní postojové vzorce (tradičně označované ctnosti), které zase posílí roli smýšlení, motivů, osobnosti při etickém posuzování i možnost utváření celkové osobnosti člověka jako důležitého média lidské praxe. Cílem tak bude přispět k růstu způsobilosti mravní kompetence jedince, která obsahuje jeho osobní i profesní život a odpovídá stanoveným standardům kvality služeb dle základních dokumentů sociálních i pastoračních pracovníků. Výše uvedené bude dále zrcadlit osnova obsáhlých okruhů témat a následně ilustrativní vzorky literatury a studijních materiálů.
Osnova
  • Základy křesťanské mravnosti
  • Krátké představení teologické etiky
  • teologickoetické aspekty a impulsy v profesi sociální práce dle etických kodexů sociálních pracovníků
  • základní prvky a základní vzorec křesťanské mravnosti (např. srdce, metanoia, přikázání lásky, svoboda, modlitba, svědomí, spravedlnost celků, věčný život apod.)
  • příklad přikázání lásky v podobenství o milosrdném Samařanovi: způsobilost stávat se bližním (Lk 10,25-37)
  • příklad souhrnu étosu Nového zákona: horská řeč (Mt 5-7; příp. srov. Lk 6), zejména blahoslavenství a antiteze, příklad interpretace jednoho blahoslavenství a jedné antiteze.
  • pojem svědomí obecně v novozákonním pojetí: např. u apoštola Pavla (Řím 2,13-16; 1 Kor 8,1-13; 10,14-33) či ve Skutcích („clausula Petri“, Sk 4-5) či ve spojení s biblickým pojmem srdce (např. 1 Král 3,9; Ez 36,26-28; Jer 31,31nn.; Ez 11,19-2)
  • Dekalog/Desatero
  • Lidskoprávní a etický princip lidské důstojnost
  • Idea člověka stvořeného k Božímu obrazu a podobenství
  • Lidská práva jako součást teologickoetické argumentace
  • Příklady oblasti aplikace teologické etiky: problematika počátku a konce lidského života- Morálně-právní status nenarozeného lidského života a jeho důsledky; morálně-právní status embrya, resp. nenarozeného lidského života (různé související přístupy a teze a jejich důsledky); příklad problematiky potratů; problematika lidsky důstojného utváření života nevyléčitelně nemocných a umírajících osob; role a postavení lidských práv v uvedených reflexích
Literatura
    povinná literatura
  • Bible
  • René Milfait, Lidská práva osob s postižením, nevyléčitelně nemocných a umírajících: na pozadí nacistických sterilizací a programu "Euthanasie", Středokluky: Z. Susa, 2013, 424 stran. ISBN: 978-80-86057-85-9, EAN: 9788086057859
  • René Milfait, Teologická etika, Středokluky: Z. Susa, 2012, 540 stran. ISBN: 978-80-86057-78-1, EAN: 9788086057781.
  • Power-point prezentace
    doporučená literatura
  • Přednášky
Výukové metody
Přednášky
prezentace
diskuse
práce s textem
Metody hodnocení
Ústní zkouška.
Na termínech se domluvíme na přednáškách a následně přes IS a případně mail.
Informace učitele
Termíny a místo přednášek/konzultací: viz rozvrh ETF.
Jako možnost dalšího prohloubení, rozšíření i přípravy na zkoušky, včetně těch státních závěrečných a absolutorií, se nabízí kurz CDV Základy křesťanské etiky a mravnosti (viz CDV, René Milfait garant a lektor).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.