TE3372 Teologická etika pro praxi II.

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
léto 2018
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Zdenko Širka, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
Út 8:30–10:00 3, kromě Po 26. 3. až Pá 13. 4., kromě Po 21. 5. až Pá 1. 6.
Předpoklady
T225 Biblistika && T223 Etika pro pomáhající profese && T227 Systematická teologie
V daném modulu se studenti DENNÍHO studia nejdříve seznámí se zdroji, ve kterých teologicko-etická reflexe čerpá orientaci při hledání odpovědí na otázku dobrého a spravedlivého jednání. Normativní roli mají biblická svědectví a jejich pohled na pojetí člověka, který je následně propojen s pojetím člověka uplatňovaným v profesních dokumentech sociální práce a sociální pedagogiky. Dále jsou pojednaná témata spojena s vybranými tématy sociální a pedagogické práce, včetně příkladu možného uplatnění v profesi. Zohledněn je ekumenický přístup a pohled jiných náboženských tradic, který respektuje kontext pluralitní společnosti a právního státu. Vyučovací metoda je přednáška spojená s diskusí a práce s textem.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Tento modul pro studenty DENNÍHO studia sleduje následující cíle: seznámení se s oborem teologická etika, s jeho metodicky zdůvodněnými východisky a s možnostmi jeho uplatnění v praxi sociálního/speciálního pedagoga; přispět k růstu způsobilosti mravní kompetence studenta, především v jeho osobním i profesním působení v souladu s požadavky etických kodexů v oblasti sociální i speciálně pedagogické činnosti; porozumět a interpretovat základní, především biblická východiska a témata oboru ve vazbě na lidsko-právní dokumenty; posílit schopnost argumentovat a odůvodňovat navržená jednání i neteologicky.
Osnova
  • Základní tématické okruhy: #1: Sociální práce jako lidskoprávní profese #2: Etické kodexy sociálních pracovníků #3: Děti a jejích práva #4 Osoby se zdravotním postižením a jejích práva #5: Svoboda vyznání / náboženská svoboda #6: Etika ve světových náboženství #7: Etická reflexe migrace #8: Ekologická etika #9: Biomedicinská etika #10: Situační etika
Výukové metody
Vyučovací metoda je přednáška spojená s diskusí a práce s textem.
Metody hodnocení
• Zkouška je ústní, termíny jsou v červnu 2018. • Přihlašování na zkoušku prostřednictvím IS – prosím o dochvilnost. • Postup: (i) student/ka si losuje dvě otázky z deseti témat/otázek, (ii) čas na přípravu zodpovězení otázky je 20 min. (k dispozici bude Bible, čistý papír na poznámky a psací potřeby). (iii) zkoušení trvá max. 20 minut; student/ka začíná s prezentací své odpovědi, zkoušející klade dodatečné otázky. • Kritéria hodnocení: znalost látky; způsobilost argumentovat, dávat do souvislostí, umět srozumitelně vysvětlit, schopnost strukturovat odpověď. • Okruhy témat odrážejí okruhy ze závěrečných zkoušek a poskytují základní materiál pro zvládnutí absolutorií i bakalářských zkoušek. • Potřebné materiály (kromě poznámek z přednášek) jsou ve studijních materiálech na ISu.
Informace učitele
Studijní literatura ke zkoušce: • Poznámky z přednášek • PowerPoint prezentace • Oskenované materiály v pdf v ISu
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, léto 2014, zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2019, léto 2020, léto 2021.