T383 Sociálně zaměřené biblické texty

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
léto 2009
Rozsah
0/2. 0 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Dr. Ing. Ladislav Heryán, Th.D. (přednášející)
Garance
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
St 11:05–11:50 3, St 12:00–12:45 3
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cíl: Seznámit se některými knihami Bible a jejich sociálním poselstvím. Předmět bude organizován takto: Při každém setkání se budeme zabývat dvěmi (nebo podle počtu přihlášených studentů třemi) knihami Bible podle harmonogramu, se kterým budou studenti obeznámeni při prvním setkání a který bude vyvěšen na ISu. Během semestru bude každý student prezentovat jednu knihu Bible. Při přípravě si ji doma pozorně přečte. Ve škole představí její obsah a seznámí ostatní studenty s jejími sociálními aspekty. Poté se zaměří na jeden z nich, podrobně jej rozebere a aktualizuje na dnešní dobu podle vlastní zkušenosti konkrétní sociální práce. Svou aktualizaci může doplnit odkazy na umělecké zpracování tématu v literatuře, hudbě, filmu atd. Rovněž ostatní studenti se na každé setkání připraví: přečtou si doma dané dvě (tři)knihy a na papír formátu A4 si vypíšou sociální aspekty, na které při četbě narazí. Setkání bude probíhat takto: Vedoucí student prezentuje danou knihu a její obsah. Ostatní studenti představí sociální aspekty knihy, na které při její četbě narazili. Vedoucí student představí své aspekty a podrobně odprezentuje aspekt, který si zvolil. Poté bude následovat diskuze. Během jednoho setkání se takto vystřídají dva (tři) studenti. Literatura: Bible (jde o to, aby studenti skutečně biblické knihy přečetli)
Metody hodnocení
Podmíky získání zápočtu: 1) účast povinná (tolerují se 2 omluvené absence) 2) aktivita při přípravě a diskuzi 3) zpracování tématiky prezentované při setkání v rozsahu min 3 stran textu, s patřičnými formálními náležitostmi (nepočítá se titulní strana, obsah, literatura atd.).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2010, léto 2011, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017.