S115 Základní metody pro sociální práci a speciální pedagogiku

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
léto 2019
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. David Urban, Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Hana Pazlarová, Ph.D.
Katedra sociální práce – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
Út 13:45–15:15 5, kromě Po 25. 2., kromě Út 26. 2., kromě Po 1. 4., kromě Út 2. 4., kromě St 17. 4., kromě Út 23. 4., kromě Po 13. 5., kromě Út 14. 5.
Předpoklady
Předmět navazuje na předmět: Úvod do sociální práce
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem kurzu je získat znalosti a dovednosti pro práci s jednotlivcem, skupinou a komunitou, přičemž v rámci výuky daných metod sociální práce budou reflektovány znalosti pojmů demokracie, spravedlnost, rovnost, lidská a občanská práva. Studující získají pro práci s danými cílovými skupinami kompetence k rozpoznávání a odmítání předsudků a negativních stereotypů vůči jednotlivcům i menšinám. Výuka předmětu reflektuje a posiluje kritické myšlení, tvořivost a iniciativu pro práci s danými cílovými skupinami.
Osnova
  • Anotace modulu Práce s jednotlivcem Osoba jako klient, příjemce pomoci a podpory v rámci sociální práce a speciální pedagogiky Reflexe možného porušení základních lidských práv jednotlivců Předsudky a možné negativní stereotypy při sociální práci s jednotlivcem Rovná práva a vnímání jinakosti při sociální práci s vybranými cílovými skupinami (osoby s postižením, migranti, osoby z odlišného kulturního prostředí, atd.) Proces individuální práce s klienty: - Mapování klientova světa, hodnocení potřeb a zdrojů - Cíle, plánování a průběh spolupráce - Průběžné a závěrečné hodnocení Práce se skupinou Typy skupin, fáze skupinové práce, pozitiva a negativa skupinové práce Skupina jako systém vzájemné pomoci Skupinová dynamika Skupina jako prostředek a kontext sociální služby/výchovné práce Role skupinového pracovníka Specifika sociální práce a vnímání jinakosti při práci s vybranými cílovými skupinami (skupiny osob sociálně vyloučených, skupiny osob s odlišnými sociokulturními východisky, atd.) Negativní stereotypy a předsudky společnosti vůči vybraným cílovým skupinám a možnosti sociální práce při řešení daných situací (teorie nálepkování, antiopresivní přístup, socioekologický model, aj.) Práce s komunitou a komunitní plánování Vymezení komunity Cíle a modely komunitní práce Proces komunitní práce Význam komunitní práce pro integraci a inkluzi Demokratické občanství a komunitní sociální práce Aspekty dobrovolné solidarity v komunitní sociální práci Občanská společnost a komunitní sociální práce Cíle, aktéři a proces komunitního plánování SWOT analýza a komunitní plánování
Výukové metody
přednáška cvičení práce ve skupinách
Metody hodnocení
Zkouška formou písemného testu. Do IS budou vypsány 3 možné termíny na písemný test - student má možnost jednoho řádného a dvou opravných termínů, vypsaných v systému.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2017, léto 2018, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024.