T582 Spiritualita osvobození

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
léto 2017
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Petr Jandejsek, Th.D. (přednášející)
Garance
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
Pá 10. 2. 14:00–17:15 4, Pá 3. 3. 14:00–17:15 4, Út 4. 4. 9:00–16:00 aula, Pá 28. 4. 14:00–15:30 4
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 18 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 6/18, pouze zareg.: 0/18
Cíle předmětu
Spiritualita je dnes jedním z významných témat v pomáhajících profesích. Co je spirituální péče? Jaké jsou spirituální potřeby člověka? Jak formovat spiritualitu pomáhajících pracovníků? Je spiritualita nutně vázaná na (křesťanskou) víru, lze mluvit o spiritualitě sekulárních lidí?
V semináři o spiritualitě osvobození se budeme seznamovat s klíčovými teologickými texty v oblasti spirituality, které vznikly mezi tzv. teology osvobození. Teologie osvobození má svůj původ v Latinské Americe, ale dnes je rozvíjená celosvětově. Reagovala na výzvu Druhého vatikánského koncilu hledat znamení doby a vykládat je ve světle evangelia (GS 4, 11). Za tato znamení považovala situaci politického a ekonomického útisku velké části populace, zejména těch nejchudších. Ale také naději a touhu po změně rozvíjenou v malých křesťanských společenstvích.
Spiritualita osvobození se vyznačuje spojením vnitřního duchovního života se sociálním jednáním, čtením biblických textů jako zdroje naděje pro život ve světě násilí a bezpráví, chápáním hříchu jako nejen individuálního, ale i strukturálního problému. Právě kvůli těmto charakteristikám je možné považovat spiritualitu osvobození za důležitý příspěvek při hledání podoby spirituality pro pomáhající profese.
Výukové metody
Texty pro seminář:
Vzhledem k tomu, že téměř žádné texty ke spiritualitě osvobození nejsou dostupné v češtině, budeme pracovat převážně s anglickými texty. Texty budou k dispozici ke stažení na ISu. Seminář je však otevřený i pro studenty, kteří nečtou anglicky – důraz bude položen na diskusi vybraných témat, která texty přinesou.
Ti, kteří pracují v angličtině, si připraví úryvky z textů na seminář pro ostatní, a tím splní požadavek k zápočtu. Ostatní vypracují písemnou práci podle zadaných otázek.

BETTO, F., Na straně chudých. Praha: Výbor církevních a náboženských činitelů, 1989, kapitola Ježíšova spiritualita, s. 5-13.
ELLACURÍA, I., Essays on History, Liberation, and Salvation. Maryknoll: Orbis Books, 2013, kapitola Christian Spirituality, s. 275-284.
GOSSEN, G. H. (ed.), South and Meso-American Native Spirituality. From the Cult of the Feathered Serpent to the Theology of Liberation. New York: The Crossroad Publishing Company, 1997, kapitola Guerrilleros, Political Saints, and the Theology of Liberation, s. 526-547.
GUTIÉRREZ, G., We Drink From Our Own Wells. The Spiritual Journey of a People. London: SCM Press, 1984, vybrané části.
HAIGHT, R., An Alternative Vision. An Interpretation of Liberation Theology. Mahwah: Paulist Press, 1985, kapitola Liberationist Spirituality, s. 233-256.
SOBRINO, J., Spirituality of Liberation. Toward Political Holiness. Maryknoll: Orbis Books, 1985, vybrané části.
Metody hodnocení
Požadavky na udělení zápočtu:
- docházka
- prezentace textu na semináři nebo písemné zpracování úkolů
Informace učitele
Termíny a prostory:
Pátek 10. února, 14,00 – 17,15
Pátek 3. března, 14,00 – 17,15
Úterý 4. dubna, celý den
Pátek 28. dubna, 14,00 – 15,30
Učebna č. 4, pouze 3. 3. velká aula
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2018.