T283 Filozofie náboženství

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
léto 2016
Rozsah
1/1. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Mgr. Ondřej Fischer, Ph.D.
Katedra filosofie a teologie – Katedry – Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Rozvrh
Po 10:15–11:45 6, kromě So 6. 2. až So 13. 2., kromě Po 29. 2. až Pá 4. 3., kromě St 23. 3. až Út 29. 3., kromě Po 4. 4. až Pá 8. 4., kromě Po 25. 4. až Pá 29. 4.
Předpoklady
Seminář je otevřen studentům 2.ročníku JABOKU. Dále i studentům všech ročníků oboru PSP jako výběrový. Je vhodný jako pro studenty 1.roč.PSP, kteří "začínají" s filosofií.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Stručná charakteristika předmětu: Cyklus seminářů je založen na četbě textů, které se nějak týkají náboženství nebo ateismu (!). Např. dokazování nebo popírání existence Boha, například otázky smyslu zla, vlastností Boha, důvěryhodnosti náboženských zkušeností, smyslu a zbatečnosti modlitby, pojetí pravdy, pojetí přírodního řádu a či role krásy v argumnetacích o existenci Boha nebo smyslu života. Na tyto problémy budou zaměřeny diskuse i texty, ze kterých budou témata vycházet. Zdrojem nám budou historické i současné texty filosofů a teologů. Cíl Cílem semináře je seznámit studenty s filosofií náboženství jako s příkladem sice filosofického, ale dobře srozumitelného oboru, který zkoumá snad nejvíce či nejméně známé téma - Boha a náboženskou zkušenost. Jde při tom o přístup vhodný pro "věřící" i ateisty. Díky výběru všeobecně přístupných témat je seminář zaměřen i na dosažení větší schopnosti kriticky posuzovat obvyklé náboženské argumentace, formulovat námitky a vytvářet vlastní argumenty. Základní literatura: Cole, Peter. Filozofie náboženství.1.vyd. Praha: Portál, 2003. Schaeffler, R. Filozofie náboženství. Praha : Academia, 2003. Ondok , Petr. Důkaz nebo hypotéza Boha. 1.vyd. Trinitas, 1998. D'Souza, D. Křesťanství a ateismus úplně jinak. Ideál, 2009. Kromě odborné literatury se bude pracovat i s beletrií (např. Dostojevský - Bratři Karamazovy) nebo s příběhy otištěnými v médiích (např.Bůh v mém životě : příběhy, které se opravdu staly - ed.R.Holčáková)
Osnova
  • Příklady probíraných témat během kurzu: 1. Je možné dokázat existenci Boha? (způsoby dokazování - Ontologické důkazy existence Boha, Kosmologické důkazy, Teleologické důkazy, Mravní důkazy existence Boha) 2.Hraje roli to, jak chápeme význam lidské řeči? (Filozofie jazyka v kontextu náboženství, Různá pojetí pravdy ve vztahu k víře) 3. Je Bůh a náznaky existence Boha záležitostí citu nebo rozumu? (Vztah rozumu, citu a víry) 4. Co to vlastně znamená, když se řekne, že se někdo modlí? Když se řekne, že je Bůh všemohoucí, že udělá zázrak? (Modlitba, Boží atributy Zázraky,...) 5. Může Bůh existovat, když je ve světě zlo? (Problém zla) a další témtata dle volby studentů...
Literatura
  • SCHAEFFLER, Richard. Filosofie náboženství. Translated by Jolana Poláková. Vyd. 1. Praha: Academia, 2003, 223 s. ISBN 8020011951. info
  • COLE, Peter. Filozofie náboženství. Vyd. 1. Praha: Portál, 2003, 149 s. ISBN 80-7178-719-1. info
Metody hodnocení
Způsob ukončení a požadavky: zápočet – číst zadané texty před seminářem - prezentace vybraného tématu a / nebo esej - závěrečný hodnotící dotazník / pohovor Vše v odpovídající kvalitě.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2017.