Citace 2.0 - stručný návod k používání online generátoru citací www.citace.com (s úvodem do problematiky citování s ohledem na normu ČSN ISO 690:2010)

Nástroje pro správu uložených citací

Moje nástroje

Možnosti, které nabízí Moje nástroje se zobrazují na pěti záložkách. Tři z těchto záložek (Uryvky, Obsahy, Recencez) se zobrazí vždy, záložka Poznámka  se neozbrazuje v detailech záznamu RSS kanálů. Poslední záložka je kontextová a její název se zobrazuje v závislosti na typu citovaného dokumentu.

Ke vkládání textových informací slouží editační okno, které umožňuje formátování  textu, možné je také vkládat obrázky, tabulku, hypertextové odkazy apod. Vložené informace se uloží pomocí  ikony pro uložení v záhlaví editačního okna nebo tlačítkem Upravit (nikoliv kliknutím na odkaz upravit poznámku).

Ilustrační obrázek - Editační okno pro přidání vlastních informací

Záložka Poznámka

K bibliografickým citacím může jejich vlastník přidávat poznámky prostřednictvím odkazu Přidat poznámku, který otevře editační okno pro přidání poznámky.  Poznámky jsou soukromé a nezobrazují se dalším uživatelemům při importu záznamu,  při zveřejnění složky ani při vytvoření RSS kanálu.

Záložky Úryvky - Recenze - Obsahy

K detailu záznamu lze pomocí editačního okna připojit úryvky textu, recence, nebo obsahy. U recenzí je nutné vložit název.  Vkládat soubory (např. s obsahem dokumentu) není možné, lze však vložit odkaz na existující dokument na internetu. Úryvky, recenze a obsahy může uživatel vložit jako veřejné nebo soukromé:

  • Veřejné (při ukládání zvolit možnost zveřejnit): Vložené informace se  pak zobrazí i dalším uživatelům.
  • Soukromé (při ukládání zvolit možnost nezveřejnit): Neveřejněné texty se zobrazují pouze vlastníkovi.

Ilustrační obrázek - volba zveřejnění detailu (zde obsahu) záznamu

Záložka pro zobrazení náhledu dokumentu

Poslední ze záložek je kontextová, její zobrazení se tedy liší podle druhu dokumentu např.

  • V případě knihy se zobrazí odkaz do Google Books (je-li tam kniha k dispozici) a záložka se jmenuje Náhled knihy
  • V případě webového sídla se záložka jmenuje Odkaz a je odkazem na webový dokument.
  • V případě e-příspěvku se záložka jmenuje Náhled příspěvku a nabídne odkaz na příspěvek, případně náhled v Google Books
  • apod.