Google Scholar
Google Scholar je nástroj na vyhledání odborné literatury - je to jeden z nástrojů na vyhledávání v hloubkovém webu
Vyhledává v odborných časopisech, knihách, recenzích, stránkách odborných institucí a dalších kvalitních zdrojích.
Protože Google Scholar prohledává také placené (licencované) databáze, některé zdroje mohou být z rozhraní GS nepřístupné. V tom případě je však možné, že dokument lze získat jiným způsobem - prostřednictvím nástroje SFX.
Nástroj SFX
Nástroj SFX slouží k přesměrování na zdroje, které jsou pro uživatele dostupené, záleží na tom, z kterého počítače se uživatel připojuje (například pokud se připojí z počítače v síti Univerzity Karlovy, přesměruje ho SFX na zdroje dostupné z Univerzity Karlovy). Odkazy nástroje SFX se v Googlu Scholar se zobrazují kontextově, tj. podle toho, odkud se uživatel připojí.; záleží také, jakou nistituci si nastaví v preferencích Google Scholar.
(Get it @SFX UK)
Tento odkaz se objeví např. pokud vyhledáváme z počítačů v síti Univerzity Karlovy, nebo pokud si vybereme Univerzitu Karlovu v prefereních Google Scholar. Slouží k přesměrování do zdroje, který je pro nás dostupný (např. EBCO apod.). SFX aktivujeme tak, že klikneme na odkaz Get it @SFX UK (to znamená získej dokument prostřednictvím SFX Univerzity Karlovy). Tím aktivujeme dialogové okno, které nás buď přímo přesměruje na dokument nebo nabídne dalším možnosti, jak jej získat. Nabída je kontextová, takže v případě různých dokumentů vypdá různě.
Vyhledání dostupnosti prostřednictvím Jednotné informační brány (Find@CU via UIG)
Odkaz slouží k přesměrování na stránky Jednotné informační brány, v níž lze prohledávat více katalogů knihoven i dalších zdrojů najednou. Získáme tak informaci, v jaké databázi nebo v které knihovně je dokument dostupný. Nástroj SFX aktivujeme kliknutím na odkaz Find@CU via UIG. I tato nabídka je kontextová, takže je jiná u každého dokumentu.