Užitečné termín z oblasti knihoven a knihovnictví
Veřejná knihovna
"Knihovna zřizovaná a financovaná z veřejných prostředků (nejčastěji obce, města, regionu) a přístupná veřejnosti, registrovaná u MK ČR na základě tzv. knihovního zákona (Zákon 257/2001 Sb.) Veřejná knihovna je povinna: zpřístupňovat dokumenty prostřednictví výpůjčních nebo meziknihovních výpůjčních služeb, poskytovat bibliografické, rešeršní a referenční služby, umožnit přístup k internetu a zdrojům, ke kterým má knihovna přístup.
MVS - meziknihovní výpůjční služba
Zprostředkování dokumentu z jiné knihovny v Česku nebo z jiné země ( vtom případě jde o mezinárodní meziknihovní výpůjční službu - MMVS). Prostřednictvím MVS může uživatel získat dokument i v případě, že se nenachází v knihovně, ve které je členem. Veřejné knihovny jsou povinny MVS zprostředkovat. MVS se obvykle platí podle nákladů.
Katalog
Obsahuje katalogizační záznamy (informace) o dokumentech, které daná instituce trvale nebo dočasně zpřístupňuje. Katalogy jsou vytvářeny podle jednotných pravidel a umožňují vyhledávání dokumentů. Existují různé typy katalogů katalogů podle úplnosti, typů dokumentů apod. Veřejně dostupný online katalog určený pro uživatele knihovny bývá označován jako OPAC (Online Public Access Catalogue).
Souborný katalog
Obsahuje záznamy z katalogů (informace o dokumentech) více knihoven nebo jiných informačních institucí. Ze záznamů je možné zjistit, ve které knihovně je dokument dostupný
Signatura
Číselné nebo alfanumerické vyjádření místa uložení knihovní jednotky v knihovním fondu ("adresa" knihy v knihovně).
Sigla
Lokační značka knihovny užívaná k jednoznačné identifikaci instituce např. v souborných katalozích (něco jako "poštovní směrovací číslo" knihovny)
Prezenční výpůjčka
Půjčování dokumentů pouze v prostorách knihovny (např. ve studovnách, čítárnách apod.).
Absenční výpůjčka
Knihovní jednotka vypůjčená mimo prostory knihovny (některé knihovny, např. vysokoškolské knihovny nebo knihovny odborných institucí umožňují absenční výpůjčky pouze "vlastním" uživatelům - uživatelé zvenčí mohou dokumenty získat pouze prezenčně).
Rešerše
Výsledek (popř. proces) vyhledávání informací. Podle charakteru obsažených informací se rozlišuje dokumentografická nebo faktografická rešerše. Rešerše bývá obvykle zpoplatněna. (Vysokoškolské knihovny kvůli studijním důvodům někdy neprovádějí rešerše pro studenty.)
ISBN
(International Standard Book Number) Mezinárodní standardní číslo knihy slouží k jednoznačné mezinárodní identifikaci konkrétního vydání konkrétní knihy. (International Standard Book Number). ISBN se dá použít k hledání dokumentu v katalogu nebo k vyhledání knihy či informaci o ní v internetových vyhledávačích. ISBN je třínáctimístné (dříve desetimístné) číslo tvořené arabskými číslicemi nebo znakem X nahrazujícím číslici 10.
ISSN
Mezinárodní standardní číslo seriálu (International Standard Serial Number), jednoznačně identifikuje titul periodika. ISSN se skládá z 8 číslic a pomlčky, která následuje po 4. číslici (např. 1234-5678).
Bibliografie
Seznam bibliografických záznamů dokumentech. Ty informují o existenci dokumentu, nikoliv o jeho dostupnosti (nedozvíme se ve které knihovně je možné jej získat, zjistíme pouze, že dokument existuje, příp. podrobné údaje o něm). V odborných elektronických databázích slouží často bibliografický záznam jako odkaz na plný text dokumentu nebo z něj je možné prolinkovat se na plný text s pomocí speciálních nástrojů jako je SFX.