MILFAIT, René. Lidská práva osob s postižením, nevyléčitelně nemocných a umírajících na pozadí nacistického programu "Euthanasie". 2012.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Lidská práva osob s postižením, nevyléčitelně nemocných a umírajících na pozadí nacistického programu "Euthanasie"
Název česky Lidská práva osob s postižením, nevyléčitelně nemocných a umírajících na pozadí
Název anglicky The human rights of the disabled, the terminally ill and the dying, in the context of the Nazi „Euthanasia“ programme
Autoři MILFAIT, René (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 2012.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Uspořádání konference
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Klíčová slova anglicky Human Rights; Human Dignity; the Nazi „Euthanasia“ programme; the Nazi Sterilisation; biomedical Ethics; people with disabilities; sexuality of people with disability; the terminally ill and the dying; ethics and human rights education
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: ThLic. Ing. René Milfait, Th.D., učo 4098. Změněno: 19. 2. 2015 14:14.
Anotace
Tato mezinárodní konference představuje jeden z produktů mezinárodního projektu, který se zabývá bezprávím nacistického režimu vůči zvláště zranitelným skupinám lidí a ukazuje tím, jak lze tyto zkušenosti využít dnes v lidskoprávním vzdělávání. Konference moderovaná Reném Milfaitem, začala kritickou analýzou nucených sterilizací a nacistickým programem „Euthanasie“, a to v Německu i v protektorátu Čechy a Morava. Nekončí u bezpráví spáchanému v první polovině 20. století, ale sledovala některé příběhy obětí až do dnešních dnů. Na pozadí tohoto historického kontextu se pak autoři zaměřili na reflexe lékařské etiky a na roli, kterou sehrála v ukrutnostech 20. století. S ohledem na studované etické výzvy v medicíně a biomedicíně věnoval se další přednášející tématu, jakou roli mohou lidská práva a lidská důstojnost sehrát v prevenci ve společnostech, aby se neopakovaly takové zločiny a přehmaty. Bez naivního optimismu, že mohou být lidská práva odpovědí na bolestné záležitosti, analyzovali další přednášející, jak vliv může mí lidskoprávní diskurz na práva osob s postižením, nevyléčitelně nemocných a umírajících. Poslední přednášející to ukázala na tématu principu empowerment osob s postižením v oblasti sexuality.
Anotace anglicky
The international conference represents one of the outcomes of an international project that analysed the injustice committed by the Nazi regime towards certain groups of vulnerable people, and explored how to carry such experience into human rights education today. This conference, moderated by René Milfait, opens with a critical analysis of forced sterilisation and of the Nazi programme “Euthanasie” both in Germany and in the Czech lands. It does not stop at the injustice done in the first half of the 20th century, but follows the stories of the victims up to the present day. With this historical context in mind, the authors focus their reflections on medical ethics and the role they played in the atrocities committed during the 20th century. While studying ethical challenges in medicine and biomedicine the another lecturer turn to the role human rights and human dignity can play in preventing our societies from repeating such past failures. Far from a naive optimism that human rights are the answer to every malaise, the anohter lecturers analyse what impact human rights discourse can have on the rights of people with disabilities, the terminally ill and the dying. The last lecturer showcased this in detailed discussions of the empowerment of people with disabilities in the area of sexuality.
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 10:08