MILFAIT, René. Lidská práva na rozhraní sociální práce a teologickoetických aspektů. In Michal Kaplánek. Teologie a sociální práce. 1. vyd. Praha: Jabok. s. 87-96, 9 s. Inovace studijních materiálů. ISBN 978-80-904681-1-5. 2013.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Lidská práva na rozhraní sociální práce a teologickoetických aspektů
Název česky Lidská práva na rozhraní sociální práce a teologickoetických aspektů
Název anglicky Human Rights on the border of Social Work and Theological Ethics
Autoři MILFAIT, René (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Praha, Teologie a sociální práce, od s. 87-96, 9 s. Inovace studijních materiálů, 2013.
Nakladatel Jabok
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW Kolektivní monografie
Organizační jednotka Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
ISBN 978-80-904681-1-5
Klíčová slova česky sociální práce lidská práva lidská důstojnost teologická etika etický kodex moralita lidskoprávní vzdělávání interdisciplinarita
Klíčová slova anglicky Social Work Human Rights Human Dignity Theological Ethics Ethical Code Morality Human Rights Education Interdisciplinarity
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: ThLic. Ing. René Milfait, Th.D., učo 4098. Změněno: 7. 1. 2014 16:06.
Anotace
Příspěvek se zabývá lidskými právy jako možnou společnou řečí sociální práce a teologické etiky. Nejprve dá slovo sebepředstavení sociální práce. Následně představí lidská práva a sociální práci jako lidskoprávní profesi. Ukotví ji v lidskoprávním principu lidské důstojnosti jako základu a cíli lidských práv. K lidské důstojnosti i lidským právům se dále vysloví i teologická etika, která představí vzhledem k sebeporozumění sociální práce některé své korespondující a odůvodňující aspekty. Prokáže lidská práva jako onu společnou řeč, potřebu interdisciplinárního působení a nabídne své zdroje důstojného lidského života. Potvrdí etický a lidskoprávní fundament sociální práce jako nezbytnou součást vzdělávání sociálních pracovníků. Podá ruku i ke společnému úsilí o humánní utváření lidských příběhů a společnosti. V závěru poblahopřeje Jaboku na další cestu lidskoprávního vzdělávání.
Anotace anglicky
The contribution discusses human rights as a possible common factor of social work and theological ethics. At the beginning, it provides space for a self-introduction of social work. Subsequently, it introduces human rights and social work as a human rights-related profession. The social work is then anchored in the principle of human dignity as a basis and target of human rights. The human dignity and human rights are commented from the perspective of theological ethics, which introduces some corresponding and rationalizing aspects related to the self-concept of social work. The theological ethics also shows human rights as a common factor, the need for interdisciplinary work and it offers its own sources for dignified life. It proves the ethical and human-right basis for social work to be an essential part of social workers' education. It also gives hand to a common effort for human impact on people's lives and the society in general. Finally, the author congratulates Jabok and wishes good luck in further educational efforts in the field of human rights.
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 09:54